Друк

ЧОМУ ЛЮДЯМ ПІСЛЯ ДОСЯГНЕННЯ 40 РОКІВ, НЕОБХІДНО ЩОРІЧНО ВІДВІДУВАТИ ЛІКАРЯ - ОФТАЛЬМОЛОГА

.

Однією з найбільш важливих медико-соціальних завдань сучасного суспільства є охорона зору населення і профілактика сліпоти.

Глаукома займає одне з провідних рангових місць серед причин втрати зорових функцій. Сучасні методи лікування дають змогу призупинити прогресування глаукоми, але це можливо лише за умови раннього виявлення хвороби. Саме тому, всім людям після досягнення 40 років потрібно 1 раз у 2 роки обов’язково обстежуватись в офтальмолога.

Глаукома – це захворювання очей, що характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску і подальшим порушенням зору. Початкові стадії глаукоми часто протікають практично безсимптомно і тільки при ураженні майже половини нервових волокон зорового нерва хворі виявляють погіршення зору.                                    

Про глаукому кажуть, що вона «обманює лікаря і обкрадає хворого». Почавшись непомітно, дана патологія може призвести до невиліковної повної сліпоти. В основі розвитку глаукоми лежить підвищення внутрішньоочного тиску через порушення циркуляції внутріочної рідини (водянистої вологи). Об'єм внутрішньоочної рідини дуже малий: всього два кубічних мілілітра. Однак якщо порушений баланс між припливом і відтоком, внутрішньоочний тиск підвищується, і чинить тиск на нервові закінчення.

Як проявляється глаукома. Що ж до перебігу глаукоми, то її клінічні форми бувають різними. Початкова глаукома характеризується затуманенням зору, появою райдужних кіл. Такий стан, частіше спостерігається вранці. На превеликий жаль, перші передвісники грізного захворювання людина не помічає, бо глаукома з первинними ознаками може протікати безсимптомно. Це найбільш небезпечний стан. Зазвичай такий хворий звертається до лікаря-офтальмолога уже сліпим на око.

Початкова глаукома, якщо її своєчасно лікувати, прогресує повільніше, зберігається нормальний зір, не звужується поле зору. За відсутності лікування початкова глаукома переходить в розвинуту. При цьому значно погіршується зір. Звужується поле зору, інколи з'являються болі в оці, постійні головні болі, що локалізуються в лобових відділах.Розвинена глаукома переходить у дуже розвинену, при якій різко падає гострота зору, затим захворювання переходить в абсолютну форму, хворий сліпне, зір вже ніколи не відновлюється.

Якщо лікування не дає позитивних результатів (призначені краплі не знижують очного тиску або знижують на незначну величину), тоді рекомендовано оперативне втручання.

Окремо хочеться виділити глаукому з  низьким внутрішньо очним тиском. Труднощі з впровадження діагнозу полягають у сформованих стереотипах, що глаукома - це високий внутрішньо очний тиск. Найчастіше в таких випадках тиск тримається у зоні верхньої межі норми, але кровообіг в нерві різко погіршено, отже його функції порушуються. Небезпека її й полягає саме на тому, що вона часто діагностується в занедбаній стадії.

Як діагностується глаукома. Для виявлення глаукоми необхідно «подолати» офтальмологічне дослідження. Провідна роль  належить даним тонометрії (яку проводять спеціальним тонометром в кабінеті офтальмолога). У здорових людей очний тиск становить від 18 до 24 тт. Тиск понад 22 тт свідчить про початок захворювання. Необхідно мати на увазі, що підвищення очного тиску не завжди вдається визначити в будь-який час дня. Тому його потрібно вимірювати періодично. Зазвичай у ранкові години очний тиск буває вищий, ніж у вечірні. Підвищення очного тиску спостерігається, як правило, після 40 років. Тому так важливо у цьому віці контролювати його.

З метою раннього виявлення глаукоми, досить один раз на рік відвідати лікаря-офтальмолога, де Вам виміряють внутрішньоочний тиск. Це допоможе виявити небезпечне захворювання на ранній стадії.

 Втрачений через глаукому зір повернути неможливо. На превеликий жаль підступна глаукома не віддає жодного міліметру втраченого зору. Проте лікування, особливо хірургічне, на початковій стадії може загальмувати прогресування захворювання і зберегти зір. 

Але головне - це профілактика! Не відкладайте візит до лікаря, обов’язково один раз на шість місяців вимірюйте внутрішньоочний тиск. Будьте уважними до свого здоров’я.

О.М. Стоянчук, лікар-офтальмолог КНП «Новоград-Волинського міськрад ТМО»