Друк

Вірус Зіка – потенційна загроза немовлятам

.

За даними з офіційного сайту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), у зв'язку із поширенням хвороби, викликаної вірусом Зіка у Латинській Америці й країнах Карибського басейну, лютого 2016 року відбулася перша нарада Комітету з надзвичайних ситуацій ВООЗ.

За результатами наради було констатовано, ситуація, що склалася у Бразилії та Французькій Полінезії в 2014 році, є надзвичайною ситуацією в галузі громадського здоров'я, що має міжнародне значення.

Вірус Зіка передається людям при укусах заражених комарів роду Аеdes, які в більшості живуть у тропічних регіонах. Ці ж комарі є переносниками інших збудників лихоманки, жовтої гарячки.

Інкубаційний період (час із моменту контакту з вірусом до появи симптомів) хвороби, викликаної вірусом Зіка, точно не відомий, але, ймовірно, становить кілька діб. Симптоми захворювання схожі на симптоми інших арбовірусних інфекцій, таких як лихоманка: підвищення температури тіла, висипання на шкірі, коньюнктивіт, біль у м'язах і суглобах, нездужання й головний біль. Ці симптоми зазвичай є слабко вираженими й зберігаються, протягом 2-7 днів.
Водночас найбільшу загрозу вірус несе немовлятам. Саме його вважають причиною народження тисяч дітей із недорозвиненим мозком (деформованим черепом і меншим від норми мозком), чиї матері заразилися вірусом під час вагітності.
На даний час триває дослідження потенційного зв'язку між вірусом Зіка у вагітних жінок і мікроцефалією у народжених ними дітей. До появи додаткових даних вагітні жінки й жінки, що планують вагітність, повинні проявляти особливу обачність для захисту від укусів комарів під час відвідування країн, де відбувається передача вірусу Зіка. Без крайньої необхідності, слід утриматися від поїздок до країн Латинської Америки до стабілізації епідемічної ситуації в регіоні.

Особам, що подорожують до ендемічних регіонів, слід дотримуватись наступних рекомендацій щодо профілактики укусів комарами:
- використовувати репеленти;
- носити одяг (бажано світлих тонів), що закриває якомога більшу частину тіла;
- застосовувати фізичні бар'єри, такі як антимоскітні сітки, закривати двері й вікна.
Державні заходи повинні бути спрямовані на ліквідацію місць можливого розмноження комарів у разі їх наявності проводити дезінсекційні заходи. При появі перших симптомів захворювання (лихоманка, головний біль, кон'юнктивіт тощо), негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою.
Наразі ліків проти вірусу не існує. Єдиний спосіб уникнути захворювання - уникати укусів комарів Aedes, що переносять вірус.
Тож будьте обачні.

В.Х. Корпач, лікар – інфекціоніст
Новоград-Волинського міськрайТМО